Biuletyn Informacji Publicznej
URZĘDU GMINY W RADOMINIE

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.radomin.pl

Treść strony

Historia Gminy Radomin

Pierwotna nazwa ,, Radomin” brzmiała ,, Radomino”. Od XII wieku do roku 1837 Radomin był własnością klasztoru Norbertanek w Strzelnie. Pierwsza wzmianka w starych księgach dotycząca Radomina ukazała się w 1193 roku, być może jest to rok powstania tej miejscowości.
Do ważniejszych zabytków należy kościół, który jak głosi tradycja, zbudowany został ok. roku 1210. Nie jest wykluczone, że kościół ten jest dziełem sztuki romańskiej. Nasuwa te domysły kamień polny w jego murach, kształty otworów okiennych oraz plan nazwy kościelnej. Świątynia ta ulegała przebudowie. Gotyk zmienił okna i dodał ceglany szczyt, w wieku XVII wejściowy portal gotycki zmienił barok. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze dębowe, we wszystkich znajdują się relikwie św. Władysława. W kruchcie są też cztery groby właścicieli ziemskich z początku XIX wieku. Są to groby rodziny Cissowskich. Ozdobą kościoła są nieduże ośmiogłosowe organy. Zbudował je Michał Ignacy Lachowski w 1794 roku. Legenda głosi, że grywał na nich Fryderyk Chopin, który przebywał w latach 1824-1825 w Szafarni. Opatrzono je herbem ,,Sas” - widocznym na tablicy nagrobkowej. Patronem kościoła jest św. Mikołaj.
W roku 1323 przez Radomin i Golub prowadziła średniowieczna droga z Rypina do Torunia. W 1375 roku Radomin uzyskał immunitet (zwolnienie chłopów od danin i posług dla księcia) i została założona karczma. W tym samym roku wieś ta była w posiadaniu jednego z Pierzchałów – Iwona z Radomina, marszałka dobrzyńskiego . Na sejmiku w 1434 roku wśród reprezentantów rodów szlacheckich powiatu rypińskiego był także ród Pierzchałów z Radomina. W latach 1530-1564 Radomin był w posiadaniu ośmiu właścicieli.
W XVIII wieku zamieszkujący Radomin Cissowscy przejmują wieś na własność, później Rościszewski, którego zwłoki spoczywają w rodzinnym grobowcu na tutejszym cmentarzu. W roku 1822 dziedzic Rościszewski wybudował szkołę, do której uczęszczało 12 dzieci, lecz w dwa lata później szkoła przestała istnieć ze względu na odpłatność za naukę w tym też roku wybudowano urząd celny, karczmę, wiatrak, cegielnie i czterdzieści dwa domy (w tym 6 murowanych). Posterunek żandarmerii carskiej mieścił się na plebanii. Do 1939 roku Radominem władała rodzina Rościszewskich i Kolskich .
W okresie II wojny światowej wieś była pod okupacją niemiecką. Została wyzwolona 23 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 65 Armi gen. P.Batowa . Zginęło wówczas 49-52 żołnierzy radzieckich , którzy spoczywają na miejscowym cmentarzu.
Z okresu II wojny światowej pozostały w parku fragmenty, na których miała być zbudowana szkoła dla młodzieży niemieckiej Hitlerjugend Rośnie tam też dąb, którego wiek szacuje się na 700 lat. Jak głosi legenda, pod tym dębem odpoczywał król Władysław Jagiełło w drodze na Grunwald.
Na terenie Radomina znajduje się zabytkowa aleja bukowa – pomnik przyrody o długości ok. 3 km. Wiek drzew szacowany jest na ok. 300 lat.

Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2003-07-18 13:34

Opis strony

Redaguje:Sekretariat

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 19169
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2019-04-02 07:58:53